دیوار تصادف قوانین محققان رانندگی مطالعات

دیوار: تصادف قوانین محققان رانندگی مطالعات تصادفات رانندگی راهنمایی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری سیمرغ بر شانه کدام کارگردان می‌نشیند؟

جشنواره سی‌وششم فیلم فجر در حالی شروع می‌شود که بعضی کارگردان‌های این دوره بعد از گذشت بیش از یک دهه با اثری تازه به این مناسبت می‌آیند و بعضی دیگر هم دو سه دور

سیمرغ بر شانه کدام کارگردان می‌نشیند؟

سیمرغ بر شانه کدام کارگردان می نشیند؟

عبارات مهم : مسابقه

جشنواره سی وششم فیلم فجر در حالی شروع می شود که بعضی کارگردان های این دوره بعد از گذشت بیش از یک دهه با اثری تازه به این مناسبت می آیند و بعضی دیگر هم دو سه دوره متوالی است که کارهای خود را در این جشنواره رونمایی می کنند.

به گزارش ایسنا، جشنواره فجر امسال اگرچه از حضور بعضی اشخاص فیلمسازی مثل بهمن فرمان آرا، رسول صدرعاملی، کمال تبریزی، ابوالحسن داودی و نیز مانی حقیقی که هر کدام به دلایل متفاوت فیلم های خود را به جشنواره ارائه نکردند، خالی است ولی کارگردان هایی هم هستند که حضورشان در نوع خود می تواند جالب توجه باشد؛ مانند منیژه حکمت که بعد از ۱۰ سال فیلمی را کارگردانی کرده یا احمدرضا معتمدی که بعد از ۱۰ سال بار دیگر فیلم تازه ای به جشنواره داده است.

سیمرغ بر شانه کدام کارگردان می‌نشیند؟

در این بین فیلمسازان جوانی مثل محمدحسین مهدویان هم هستند که در سه سال گذشته بی وقفه در جشنواره حضور داشته اند و نیما اقلیما کارگردان جوان فیلم «امیر» هم با نخستین تجربه جدی خود در فیلمسازی به جشنواره راه یافته است.

در این گزارش به کارگردان های حاضر در جشنواره امسال و سابقه کارشان در این ررویداد اشاره می شود.

جشنواره سی‌وششم فیلم فجر در حالی شروع می‌شود که بعضی کارگردان‌های این دوره بعد از گذشت بیش از یک دهه با اثری تازه به این مناسبت می‌آیند و بعضی دیگر هم دو سه دور

روح الله حجازی

این کارگردان آخرین بار با فیلم «مرگ ماهی» در جشنواره فیلم فجر در سال ۹۴ حضور داشت و اگرچه بازیگران مطرح زیادی را جهت ساخت آن دعوت کرده بود، ولی آن طور که انتظار می رفت رضایت مخاطبان خود را جلب نکرد. او سال گذشته هم فیلم «هیهات» را با همراهی سه کارگردان دیگر جهت ارائه به جشنواره داشت که البته این فیلم چهاراپیزودی پذیرفته نشد ولی بعد از آن به اکران عمومی رسید.

این بار حجازی بعد از ساخت فیلم هایی همچون «زندگی شخصی آقا و زن میم»، «زندگی یکسان آقای محمودی و بانو» و «در میان ابرها»، «اتاق تاریک» را ساخته که به عنوان اثری متفاوت در کارنامه کاری او معرفی شده است است.

سیمرغ بر شانه کدام کارگردان می‌نشیند؟

در این فیلم ساره بیات، ساعد سهیلی، محمد امامی، امیررضا رنجبران، مروارید کاشیان، ژیلا دایی , رضا احمدی با معرفی بازیگر خردسال، سیدعلیرضا میرسالاری حضور دارند.

پرویز شیخ طادی

این فیلمساز بعد از ۶ سال بار دیگر در جشنواره فیلم فجر حضور دارد. او «امپراتور جهنم» را امسال در حالی به مخاطبان خود در جشنواره سی وششم فجر نشان می دهد که در سال گذشته متقاضی نمایشش در جشنواره بود؛ ولی از آن جا که هیات گزینش جشنواره آن را در بخش مسابقه نپذیرفت از شرکت در جشنواره و بخش غیررقابتی انصراف داد.

جشنواره سی‌وششم فیلم فجر در حالی شروع می‌شود که بعضی کارگردان‌های این دوره بعد از گذشت بیش از یک دهه با اثری تازه به این مناسبت می‌آیند و بعضی دیگر هم دو سه دور

این فیلم بار دیگر به جشنواره ارائه شد و هیات گزینش این دوره از جشنواره آن را شایسته حضور در بخش سودای گروه تحریریه سایت دانست. البته به نظر می رسد همان طور که سال گذشته «امپراتور جهنم» با حاشیه هایی همراه بود امسال هم از این پرسشها بی نصیب نباشد آیا که عماد افروغ به عنوان یکی از اعضای هیات گزینش دوره قبل جشنواره بعد از اعلام اسامی فیلم های بخش مسابقه جشنواره امسال از پذیرفته شدن این فیلم که بنا به گفته او به دلایل فنی و مضمونی رد شده است بود، ابراز تعجب کرد.

پیمان معادی

سیمرغ بر شانه کدام کارگردان می‌نشیند؟

دیگر کارگردان حاضر در جشنواره پیمان معادی است که زیاد به عنوان بازیگر آشنا شده است است.

او سال ۸۹ با فیلم «برف روی کاج ها» که گروه تحریریه سایت بلورین عالی ترین فیلم از نگاه تماشاگران را هم کسب کرده بود به جشنواره آمد و امسال با فیلم «بمب» که در حوزه جنگ و با داستانی از موشک باران پایتخت کشور عزیزمان ایران ساخته شده است در این مناسبت با دیگر فیلمسازان مسابقه می کند.

«بمب» به تهیه کنندگی مانی حقیقی ساخته شده است که آخرین ساخته خود با نام «خوک» را به جشنواره فجر ارائه نکرد. در «بمب» علاوه بر پیمان معادی که بازیگری و کارگردانی کرده هست، لیلا حاتمی، حبیب رضایی، سیامک انصاری، سیامک صفری، بهادر مالکی پور، رامین پورایمان، معصومه قاسمی پور، صبا گرگین پور، شهروز آقایی پور و همچنین ارشیا عبداللهی، نیوشا جهانی و باران معادی نقش آفرینی کرده اند.

ابراهیم حاتمی کیا

یکی از فیلمسازان مطرحی که اغلب حضورش حاشیه های رسانه ای خاص خود را هم به دنبال دارد، ابراهیم حاتمی کیا است که با فیلم «به وقت شام» و به تهیه کنندگی محمد خزاعی در این دوره از جشنواره حضور دارد.

حاتمی کیا که تاکنون فیلم های «دیده بان»، «مهاجر»، «از کرخه تا راین»، «خاکستر سبز»، «آژانس شیشه ای»، «روبان قرمز»، «به رنگ ارغوان»، «به نام پدر»، «چ» و «بادیگارد» به ساخته او در جشنواره فیلم فجر برگزیده شده، دو سال قبل در جشنواره با فیلم «بادیگارد» شرکت کرد و این بار فیلمی را راجع به حوادث منطقه و اسلام تکفیری با بازی بابک حمیدیان و هادی حجازی فر ساخته است.

بهرام توکلی

بهرام توکلی که هنوز فیلم «اینجا بدون من» او یکی از فیلم های خوب سینمای کشور عزیزمان ایران هست، بعد از سه سال با فیلم «تنگه ابوقریب» در جشنواره فجر سی و ششم حضور دارد. او در سی وسومین دوره این جشنواره با فیلم «من دیه گو مارادونا هستم» که در ۱۰ بخش نامزد دریافت جایزه شده است بود، شرکت داشت.

در «تنگه ابوقریب» که یکی دیگر از فیلم های دفاع مقدسی جشنواره امسال هست، جواد عزتی، امیر جدیدی، حمیدرضا آذرنگ، علی سلیمانی، قربان نجفی و مهدی قربانی بازی کرده اند.

منیژه حکمت

از دیگر کارگردان های امسال جشنواره منیژه حکمت است که در سال های گدذشته زیاد به عنوان تهیه کننده در سینما فعال بوده و حالا بعد از ۱۰ سال فیلم ساخته است.

او با «جاده قدیم» با دیگر کارگردان های بخش سیودای گروه تحریریه سایت امسال مسابقه خواهد کرد؛ فیلمی که مهتاب کرامتی و آتیلا پسیانی بازیگران مهم آن هستند.

پوریا آذربایجانی

پوریا آذربایجانی سازنده فیلم «اروند» که سال گذشته گروه تحریریه سایت خاص هیات داوران جشنواره بین المللی فجر را جهت همین فیلم دریافت کرد، در سی وششمین دوره جشنواره فیلم فجر با فیلم «جشن دلتنگی» که راجع به رابطه واقعی آدم ها و گره خوردن آن با اینترنت است مسابقه می کند.

بابک حمیدیان، محسن کیایی، بهنام تشکر، مینا ساداتی، پانته آ پناهی ها و ساغر قناعت بازیگران مهم بروزترین ساخته این فیلمساز هستند که «تجریش ناتمام» و «روایت های ناتمام» را نیز در کارنامه کاری خود دارد.

مصطفی کیایی

یکی از فیلم های احتمالا پربحث جشنواره امسال «چهارراه استانبول» است که ششمین ساخته مصطفی کیایی هست. او که این روزها در غم از دست دادن مادر خود هست، در این فیلم به سراغ ماجرای پلاسکو رفته و با حضور بازیگرانی مثل بهرام رادان، محسن کیایی، سحر دولتشاهی، ماهور الوند، رعنا آزادی ور، مهدی پاکدل، سعید چنگیزیان، پوریا رحیمی سام، بابک بهشاد، خسرو احمدی، تینو صالحی، حسین امیدی و مسعود کرامتی که بعضی از آن ها در آثار قبلی او حضور داشتند به جشنواره خواهد آمد.

کیایی که در دوره های ۳۰، ۳۲، ۳۳ و ۳۴ جشنواره فیلم داشته بعد از آخرین حضورش با «بارکد»، «چهارراه استانبول» را رونمایی می کند.

بهروز شعیبی

دیگر کارگردان جوان سال های اخیر بهروز شعیبی است که امسال با فیلم «دارکوب» به جشنواره می آید.

او دو سال قبل با فیلم «سیانور» با تصویر داستانی از روایت های مربوط به وقایع درونی شرکت مجاهدین خلق در جشنواره فجر حاضر بود، ولی این بار «دارکوب» را با داستانی اجتماعی از روابط انسانی افراد جامعه و رودررویی با معضلات اجتماعی و اعتیاد روایت می کند.

مهناز افشار، سارا بهرامی، جمشید هاشم پور، هادی حجازی فر، طوفان مهردادیان، نگار عابدی و امین حیایی از جمله بازیگران این فیلم هستند.

محمدعلی باشه آهنگر

محمدعلی باشه آهنگر کارگردان «بیداری رویاها» و «فرزند خاک» بعد از چند سال که مشغول ساخت و تکمیل فیلم «سرو زیر آب» بود بالاخره امسال ان را جهت شرکت در جشنواره آماده کرد و ۶ سال بعد از ساخت «ملکه» بار دیگر در بخش رقابتی این جشنواره حضور دارد.

باشه آهنگر این فیلم دفاع مقدسی را با بازی بابک حمیدیان، مسعود رایگان، رضا بهبودی، مینا ساداتی، همایون ارشادی، مهتاب نصیرپور، هومن برق نورد، ستاره اسکندری، شهرام حقیقت دوست، فرخ نعمتی، هادی قمیشی، سیاوش چراغی پور، حسن نجاریان، حسین فلاح و امیر دلفانی ساخته است.

احمدرضا معتمدی

یکی دیگر از فیلمسازان حاضر در جشنواره امسال احمدرضا معتمدی است که در یک دهه اخیر کمتر سراغ فیلمسازی رفته و آخرین بار در سال ۸۵ با فیلم «قاعده بازی» در جشنواره شرکت داشت.

او بعد از ساخت فیلم های «آلزایمر»، «دیوانه ای از قفس پرید»، «زشت و زیبا» و «هبوط» امسال فیلم «سوءتفاهم» را در این مناسبت دارد که با مضمونی اجتماعی ساخته شده است و مریلا زارعی، کامبیز دیرباز، اکبر عبدی و پژمان جمشیدی در آن بازی کرده اند.

حمید نعمت الله

حمید نعمت الله که در دومین سال متوالی به جشنواره فجر می آید، «شعله ور» را جهت مسابقه دارد؛ این فیلم هم سال قبل در کنار «رگ خواب» ارائه شد ولی نسخه نهایی آن آماده نشد.

این فیلم طبق گفته نعمت الله راجع به حسادت ورزی است و به فیلم های قبلی او مثل «بی پولی»، «بوتیک» و «آرایش غلیظ»، هم شابهت دارد و هم ندارد.

امین حیایی، دارا حیایی، زری خوش کام، پانته آ مهدی نیا، مژگان صابری و بهمن پرورش بازیگران «شعله ور» هستند.

سهیل بیرقی

سهیل بیرقی که تا کنون ساخت دو فیلم را در کارنامه کاری خود دارد، دو سال بعد از نمایش فیلم «من» که مورد توجه تعداد زیادی از مخاطبانش قرار گرفت، با فیلم «عرق سرد» به جشنواره می آید.

این فیلم با بازی باران کوثری، امیر جدیدی، لیلی رشیدی، هدی زین العابدین و سحر دولتشاهی راجع به یک فوتبالیست زن با بازی باران کوثری است که با ممانعت همسرش جهت همراهی با تیم ملی فوتبال مواجه می شود.

خسرو معصومی

یکی دیگر از فیلمسازانی که چند سالی بود در جشنواره فجر اثری نداشت، خسرو معصومی است که بعد از ۶ سال از کسب جایزه با فیلم «خرس» این بار با «پول کثیف» به جشنواره می آید.

او در حالی این فیلم را ساخته که همچنان در انتظار دریافت مجوز پخش فیلم «خرس» است که در توقیف به سر می برد.

کارگردان فیلم های «آقای بخشدار»، «باد در علفزار می پیچد»، «رسم عاشق کشی» و «پر پرواز»، «پول کثیف» را با عنوان کار و مهاجرت و با بازی پدرام شریفی، الهام نامی، شاهرخ فروتنیان، لوون هفتوان، رضا فیاضی، خیام وقار، مهران نائل و اکبر معززی ساخته است.

کامبوزیا پرتوی

کامبوزیا پرتوی هم از جمله فیلمسازانی است که بعد از سال ها دوری از جشنواره فجر پا به این مناسبت می گذارد. او ۱۳ سال قبل با فیلم «کافه ترانزیت» در جشنواره شرکت داشت و همین فیلم نامزد دریافت جایزه عالی ترین اثر دوره بیست وسوم جشنواره شده است بود.

کارگردان فیلم های «گربه آوازخوان»، «گلنار» و «افسانه دو خواهر» امسال با نهمین فیلمش در بخش سودای گروه تحریریه سایت جشنواره مسابقه می کند و با بازی سعید آقاخانی و نیکی کریمی فیلمی را ساخته که در مرزهای سوریه و عراق، در روستاهای اطراف منطقه «سیلوانا» در استان آذربایجان غربی، در شهرهای ارومیه و میانه و در نهایت در لوکیشن های مختلفی در پایتخت کشور عزیزمان ایران از جمله؛ آزادی، تهرانسر، گلابدره، شهرک غرب، صادقیه و … فیلمبرداری شده است است.

محمدحسین مهدویان

محمدحسین مهدویان تا کنون سه سینمایی ساخته که هر سه در جشنواره فجر نمایش داده شده است و نخستین آن ها یعنی «ایستاده در غبار» با تحسین زیادی همراه شد.

او بعد از ساخت فیلم «ماجرای نیمروز» در سومین سال متوالی حضورش در جشنواره با فیلم اجتماعی «لاتاری» به جشنواره می آید که از همان ابتدای دریافت مجوز ساخت هم بحث هایی راجع به آن به وجود آمده بود.

او در این فیلم که گفته شده است راجع به قاچاق زنان هست، با هادی حجازی فر و جواد عزتی همکاری کرده است.

حمید زرگرنژاد

حمید زرگرنژاد نیز مانند سهیل بیرقی دومین فیلمش را با نام «ماهور» ساخته که در بخش رقابتی جشنواره پذیرفته شده است است.

کارگردان فیلم «پایان خدمت»، «ماهور» را با داستانی باعشق و با بازی ساعد سهیلی، یوسف مرادیان، بهاره کیان افشار، مونا فرجاد، میترا حجار، داریوش ارجمند، سعید آقاخانی، علی اوسیوند و مالک سراج ساخته و زیاد صحنه های آن طبق خبرهای منتشرشده در لوکیشن های بکر و واقعی در تالاب ها و روستاهای جنوب انجام شده است است.

مهران احمدی

مهران احمدی یکی از بازیگرانی که با سریال های کمدی زیاد آشنا می شود، امسال در مقام کارگردان با نخستین فیلم سینمایی خود که آن هم اثری کمدی و با نام «مصادره» است در جشنواره شرکت می کند.

در «مصادره» مهران احمدی رضا عطاران، هومن سیدی، بابک حمیدیان، میرطاهر مظلومی، هادی کاظمی، مزدک میرعابدینی، سیامک صفری و مهران احمدی بازی کرده اند.

هومن سیدی

هومن سیدی یکی دیگر از کارگردان های این دوره از جشنواره است که سابقه بازیگری پررنگی هم دارد. او در همین جشنواره هم در فیلم «مصادره» مهران احمدی به عنوان بازیگر حضور دارد. سیدی امسال پنجمین فیلم سینمایی اش را در جشنواره فجر رونمایی می کند.

«مغزهای کوچک زنگ زده» با بازی نوید محمدزاده، فرید سجادی حسینی، علی اعلایی، فرهاد اصلانی و هومن سیدی ساخته شده است و تازه ترین فیلم این هنرمند بعد از «خشم و هیاهو» است که در جشنواره سی وچهارم جایزه خاص هیات داوران را گرفت.

سیدی نخستین بار با فیلم «سیزده» در جشنواره فجر (۳۲) در بخش نگاه نو حضور داشت و در دوره سی وسوم هم «اعترافات ذهن خطرناک من» جهت او نامزدی در چند بخش را به همراه آورد.

هادی محمدیان

هادی محمدیان سازنده تنها انیمیشن جشنواره امسال یعنی «فیلشاه» است که فیلمش جهت حمایت از صنعت انیمیشن به جشنواره راه پیدا کرد.

او در دوره سی وسوم جشنواره فیلم فجر با فیلم انیمیشن «شاهزاده روم» حضور داشت و لوح تقدیر خاص ای هم جهت آن گرفت؛ فیلمی که اکران عمومی آن هم با فروش پنج میلیاردی همراه بود.

اصغر نعیمی

آخرین کارگردانی که در این گزارش به او اشاره می شود اصغر نعیمی است که فیلم «هایلایت» او با بازی پژمان بازغی، آزاده زارعی، سام قریبیان، مینا وحید، الهه حصاری و جمشید هاشم پور در بخش مسابقه پذیرفته شده است است.

نعیمی که پیش تر فیلم های «سایه های موازی»، «بی وفا» و «سلام بر عشق» را ساخته جهت نخستین بار با فیلمی باعشق و اجتماعی به جشنواره فجر راه پیدا کرده است.

واژه های کلیدی: مسابقه | جشنواره | کارگردان | کارگردانی | مهران احمدی | جشنواره فیلم | کارگردان فیلم | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs